Obsah

Koncept 2
Situace 2
Hruškovice 4
Náves 6
Materiály a mobiliář 9
Hasičárna 12
Přípotoční park 13
Parkoviště 15
Propojení 17

Anotace

Studie se zabývá revitalizací veřejných prostranství v okolí potoka Hruškovice a v centru obce, která propojují důležité budovy a funkce – obecní úřad, kostel, budoucí prodejna místních produktů, vinařství Maňák, hospodářský dvůr pana Kopeckého, prodejna potravin, kulturní dům, fotbalové hřiště. Obcí Žádovice se nese vůně vína a ovoce, klid vinic a sadů, převládá zde venkovská atmosféra. Pravé centrum obce pro pěší, turisty a cyklisty se táhne podél osy potoka Hruškovice, na kterou je přímo napojena budova obecního domu, hasičárna, Jednota i kulturní dům. Právě tímto územím se zabývá tato studie. Na hlavní osu, kterou tvoří potok, jsou napojeny jednotlivé veřejné budovy a tím vytváří různé prostranství jako korálky na nitce. Cílem projektu je více vtáhnout potok do veřejných prostranství, zvýraznit tuto osu centra obce a zatraktivnit tak pobytové prostory. 

Okolí propisující se do centra obce

Žádovice leží u Kyjova mezi Dolnomoravským úvalem v Kyjovské pahorkatině a vrchovinou Chřiby. Právě z Chřibů pramení potok Hruškovice, který v návrhu zviditelňujeme jako hlavní prvek ve veřejném prostoru. Žádovice jsou místo s dlouhověkou historií zemědělství, především vinařství a sadařství. Proto usilujeme o co největší propojení krajinných prvků z okolí do centra obce. Největší architektonickou chloubou obce je kostel sv. Jana Nepomuckého, který dominuje celému okolí. Kostel tvoří hlavní orientační bod v krajině a v návrhu zdůrazňujeme výhledové osy umístěním pobytového místa či novým pěším propojením, vše s výhledem právě na tento kostel.

Současný stav

Umístění centra obce není zcela ve středu obce ani na hlavním tahu silnice 422, ale díky veřejným budovám a klidnému prostředí vytváří pravé ohnisko pro pěší, turisty a cyklisty. Nynější náves obce neláká k setrvání a k pobytu, návštěvník spíše prostorem pouze projde. Chybí zde jasně definovaný prostor pro setkávání. Přes náves vedou dvě komunikace, které mohou být lépe pojaty, aby vytvořili reprezentativní charakter návsi. Potok Hruškovice protéká obcí a vytváří tak druhou Z-V osu jako hlavní komunikace. Potok ale není nijak vtažen do veřejného prostoru. Relativně nové chodníky, udržované objekty obecního domu, hasičárny či jednoty i nově značená stezka Podchřibím vedena přes náves značí o snaze zvelebit obec. Proto revitalizaci důležitých veřejných prostranství vidíme jako stěžejní pro atraktivitu obce.

Koncepce

Stanovili jsme hlavní veřejné prostory u čtyř budov občanské vybavenosti, které jsou napojené na linii potoka. Potok Hruškovice v návrhu funguje jako spojovací a základní prvek pro centrum obce.
Principy návrhu: zpříjemnit centrum obce – vytvořit více pobytových míst; udržet vesnický ráz – užití přírodních materiálů a zdejších kultivarů; zdůraznit potok Hruškovice – dostat vodu více do veřejného prostoru.

Situace návrhu

Potok v návrhu funguje jako spojovací a základní prvek pro centrum obce. Hlavními důležitými místy jsou: náves, zahrada u hasičárny s návazností na potok a přípotoční park, který umožňuje rozšíření pobytových míst především v návaznosti na prodejnu Jednoty. Jsou navrženy dvě nové lávky (jedna na místě stávající, druhá nová), které podporují cestu kolem potoka skrz centrum obce.

Legenda

100%


Revitalizace potoka

Potok Hruškovice pramení až v místě Chřibů. Díky vybudování čistírny odpadních vod v Žádovicích i v okolních vesnicích je voda v potoce poměrně čistá. Stávající rovný tok doporučujeme meandrovat a koryto potoka rozšířit lokálně v návaznosti na pobytová místa. Potok může být hravým místem pro děti, kde mohou přeskakovat po kamenech přes potok a zase zpět. V části od obecního úřadu po silniční most nám prudký svah a stávající pozice kanalizační sítě neumožňuje pracovat s tvarem potoka, nicméně na druhé straně od mostu ke kulturnímu domu se přímo nabízí vytvořit pobytové místa spojená s vodou, zelení a stínem. Proto v tomto místě vytváříme přípotoční park. Hlavní dění směřujeme k potoku od hasičárny a od Jednoty.
Každá voda potřebuje i stín. Kvůli vedení vysokého napětí bohužel nelze vysázet vyšší stromy než 3 m podél potoka i v prostoru parku. Přitom vedení nesmyslně v místě přípotočního parku odhybá ze své osy podél silnice. Aktuální umístění sloupů v blízkosti koryta Hruškovice omezuje možnost úpravy koryta a toku v rámci revitalizace. Doporučujeme dva sloupy VN přeložit k silnici, jak je tomu na východ od obce. Poté teprve dosáhneme zkvalitnění navržených pobytových míst u potoka a bude zde prostor vysázet vyšší stromy s větší korunou a s plnohodnotným stínem. V případě přesunu sloupů VN doporučujeme vysázet stromy podél potoka a v dalších řadách v rastru sadu, který by navazoval na stávající soukromý sad.
Je znám záměr společnosti Lesy ČR, s.p. na revitalizaci toku Hruškovice, který se bude zabývat především extravilánem, ale po dohodě bude revitalizace vtažena i do intravilánu a to po most u hasičárny. V intravilánu obce bude revitalizace respektovat kapacitu vodního toku z hlediska protipovodňové ochrany obce. Revitalizace by měla zdůrazňovat přírodě blízký charakter –
prvky z přírodního materiálu.

Koncepční schéma revitalizace potoka Hruškovice

Svah

Potok Hruškovice je poměrně dost zahloubený vůči terénu ulice, proto v určitých místech se zachovává v původní podobě.

 

Schody

Terénní stupně umožňují přístup k vodě a uložené kameny kolem koryta nabízejí přeskákání na druhý břeh. Potok tak bude více lákat děti, kteří si ozvláštní procházku obcí.

 

Rozšíření potoka

Vytvoření větší vodní plochy, mělká bude lákat děti na hry ve vodě.

 

Rozšíření koryta

Rozšířením koryta docílíme k zvětšení plochy břehu. Zde můžeme jít kousek přímo podél potoka v jeho úrovni.

 

Terénní terasy

Hra s terénem – na terénním stupni navrhujeme dřevěné pódium k odpočinku.

příklad revitalizace potoka: meandrace, přírodní charakter, Bamberg (foto: © Tomáš Just, AOPK ČR)

příklad revitalizace potoka Staré Ponávky (foto: © Vojta Herout)

příklad revitalizace potoka: betonové kvádry umožňující přístup k vodě a přes potok (foto: © Bruel Delmar)

situace návsi

Veřejné osvětlení

Stávající osvětlení návsi je umístěno na elektrických stožárech, které kvůli množství drátů poměrně ruší pohled na návsi. Lze prověřit u správce sítě uložení kabeláže pod zem. Každopádně zatím zůstává veřejné osvětlení stejné. Je doplněno o parkové osvětlení u pěších propojek ke kostelu, u jednoty a v přípotočním parku. Navrhujeme zemní osvětlení památníku na návsi.

Josef Frýbort * 1913 - † 1998

Folklormat

Náves je pojata vesnickým charakterem, odkazující na rodáka Josefa Frýbora – zdejšího rodáka, muzikanta a učitele hudby. Jeho smyslem života byly housle a pěvecký sbor, založil zde i první slovácký dětský soubor. Hudební pojetí také podpoří zdejší působnost sborů Žadovjáci či Půpavěnka. Je navržena hrací skříňka ve tvaru trumpety se zdejšími folklórními písněmi. Folklormat se jednoduše ovládá tlačítky, po zmáčknutí tlačítka se rozezní jedna z výběru folklórních místních písní. Písně se mohou obměňovat.

hrací roura (zdroj: bboneline.sk, foto: E. Rácová)

Žádovjáci

Zachování jedné silnice přes náves nabízelo řešit náves ve dvou variantách. Silnice pro automobilovou dopravu zůstává u potoka a je dán větší prostor obecnímu úřadu (var A). Pro přímé spojení veřejného pobytového prostoru a potoka se nabízela možnost zachování silnice u obecního úřadu (var B).

VARIANTA A – VYBRANÁ A DÁLE ROZPRACOVANÁ

Komunikace vede podél potoka, prostor před obecním úřadem se mění na pěší prostor.

  • komunikace odděluje potok od návsi, jak je tomu nyní
  • přímé propojení návsi a potoka vodou varianta neumožňuje
  • vzniká více prostoru u OÚ, méně u potoka > větší pozornost se vztahuje k OÚ
  • je zde více možností práce s mlatem ve středu návsi

varianta A - komunikace u potoka

VARIANTA B – NEVYBRANÁ

Komunikace vede před Obecním úřadem.

  • lepší napojení placu k potoku
  • pozvolný přechod od OÚ jako městského prvku k potoku jako přírodnímu prvku
  • zahnutí silnice je i zpomalovacím prvkem
  • lepší možnost napojení dvora pana Maňáka na náves i dopravně

varianta B - komunikace u OÚ

Materiály

Při řešení povrchů vybíráme přírodní materiály (kámen, dřevo, mlat). Stávající asfalt v místě návsi měníme za velké kamenné kostky, které upozorňují řidiče, že se nachází na reprezentativním místě. Fungují jako zpomalovací prvek. Úroveň silnice je v jedné rovině s chodníkem, při vjezdu na náves je vozovka zvednuta. Jako hlavní povrch chodníků jsme zvolili žulové kostky malého formátu 4/6, které v krajních místech přechází do dlažby z nepravidelných kamenných haklíků. Tato dlažba bude položena s většími mezerami do pískového lože, díky nim je umožněno prorůstání trávy pro lepší vsakování a tepelnou regulaci kamenné návsi.

1/ kamenná dlažba - žulové kostky 4/6, odstín světlá šedá

2/ dřevěná paluba oddělené ocelovou pásovinou od dlažby, v jedné rovině

2/ dřevěná paluba oddělené ocelovou pásovinou od dlažby, v jedné rovině

3/ mlatový povrch

4/ přechod mlat - dlažba

5/ zatravňovací dlažba - Best Kroso

6/ mlatový pobytový prostor pod korunami stromů

6/ mlatový pobytový prostor pod korunami stromů

6/ mlatový pobytový prostor pod korunami stromů

7/ přechod dlažeb

8/ kamenná dlažba z haklíků s většími spárami > lepší vsakování dešťové vody, možnost zarůstání trávou

9/ kamenná dlažba z velkých kostek - silnice v prostoru návsi

Mobiliář

Pro návrh vnímáme důležité použití přírodních materiálů tak, aby zachovali vesnický ráz obce. Před asfaltovými plochami a zámkovou dlažbou dáváme přednost kamenné odsekové dlažbě, před nevyužívanými trávníky mlatovou pobytovou plochu. Dřevěné masivní lavičky vnesou do prostoru přírodní charakter. U Obecního domu jsou umístěny klasické lavičky s opěradlem.

1/ lavička s opěradlem (Streetpark - Inoa)

2/ lavička bez opěradla do mlatu (Streetpark - Twistula)

3/ mříž ke stromům (streetpark - Lueda), v barvě antracit

4/ nabíjení přímo ve smart lavičce

5/ stožár na vlajku (foto: obecní archív obce Bílovice nad Svitavou)

6/ pítko (urban drinking fontain - Filip Krampla)

7/ interaktivní úřední deska - samostatně stojící (digitální deska Totem, Digitální panely s.r.o.)

8/ parková lampa veřejnaého osvětlení (Bega - 99401)

9/ nasvícení památníku případně obecního úřadu (Bega - 84174)

10/ stojan na kolo (mmcité - Lotlimit)

11/ odpadkový koš (mmcité - Nanuk 365)

12/ vývěsní panely pro spolky či venkovní výstavy (mmcité - C light IF)

Přesunem památníku vytvoříme hlavní centrální prostor pro scházení obyvatel i návštěvníků obce. Památník přesouváme na levou stranu obecního úřadu, kde zaujímá reprezentativní místo. Kolem něj navrhujeme vytvořit dřevěnou terasu v úrovni pochozí dlažby. V tomto místě začíná pěší propojka ke kostelu a památník je tak styčným bodem. Záda památníku tvoří nově vytvořená alej a čelo se tak otvírá do prostoru návsi.

Informační systém

Stávající rozcestníky stezky Podchřibí a místních stezek Vyhlídky / Pastviny / Vinice doplňujeme informačním panelem s mapou území, kde jsou stezky vyznačeny. Tento velký panel je umístěn na návsi a v rámci piknikového místa u velkého parkoviště u kulturního domu. Navrhujeme také malý infopanel, který bude umístěn u jedlých zahrad a informovat o vysázené vegetaci, revitalizaci potoku v intravilánu a zároveň se malé kůly dají použít jako informace k hracím prvkům na návsi. Centrum obce navrhujeme doplnit rozcestníkem značící občanskou vybavenost obce, ve stejném duchu jako ostatní dřevěné panely a ukazatele.

2/ Hasičárna

Budova hasičárny byla postavena v roce 1937. V současnosti slouží budova jako zázemí místního sboru dobrovolných hasičů. Na stávající komunikaci navazuje dlážděná plocha na novou pěší lávku a plocha pokračuje podél hasičárny a potoka, který slouží pro příležitostné umístění hasičského vozu na ukázku pro mladé hasiče. Plocha upozorňuje na prostor zahrady hasičárny, který bude více využitý pro veřejnost. Na konci dlážděné plochy umisťujeme pergolu se sezením pro veřejnost i pro akce hasičů, jako symbol příjezdové cesty k hořícímu objektu. Pergola může být z opalovaného dřeva nebo s červenými prvky konstrukce. Místo je opatřeno lavicemi i ses tolem a může tam prostor fungovat i jako venkovní učebna. Přístup k potoku je řešen betonovými kvádry a přes potok následuje cesta ze šlapáků a místa k přecházení po kamenech. Je možnost betonové kvádry nahradit kameny s plochými hranami. Součástí návrhu je nová pěší lávka, kterou by měla být jednoduchého tvaru, materiál: dřevo a kov.

situace zahrady u hasičárny, umístění nové pěší lávky, návaznost na přípotoční park

V prostoru zahrady a kolem potoka mohou být umístěné naučné prvky s tématem “Jaká je role hasiče?”. Jednalo by se o napsané informace v pergole a danými úkoly pro děti (například úkol plnění cisterny = kyblíkování z jednoho bodu do druhého nebo odhad vzdálenosti, kde odpoveď je napsaná na daném prvku od pergoly, apod.). Aktivně tak musí vynaložit úsilí, aby danou otázku zodpověděli či úkol splnili. Tady bychom doporučili spolupracovat s hasičským sborem a informace s úkoly stanovit s nimi.

Přípotoční park

Na jedné straně potoka je soukromý sad ovocných stromů, který vizuálně navazuje na okolní krajinu a výhledy do ní. Rádi bychom se sadem pokračovali na druhé straně potoka a vtáhli tak krajinu více do intravilánu. Kvůli vysokému napětí můžeme vysadit pouze nízkokmenné stromy, keřo-stromy či keře stříhané do výšky tří metrů. Rastru sadu se přizpůsobují skupiny keřů, které slouží i jako jedlé zahrady. Prostorem vede hlavní mlatová stezka a sekundární cestičky ze šlapáků mezi keři – stanovišti. Cesty jsou napojeny na zahradu u hasičárny šlapákovou cestou a mlatovou na obchod a kulturní dům. V návaznosti na obchod navrhujeme pěšinu k rozšířené části břehu potoka a odpočinkové místo třeba pro snědení si právě zakoupeného nanuka. 

situace přípotočního parku

pergolové lavičky v přípotočním parku vrhající stín

velká dřevěná paluba v terénních terasách v návaznosti na Jednotu

dvě malá dřevěná mola na terase v přípotočním parku

jedlá zahrada (zdroj: Shutterstock.com, © Taratun Maryna)

mlatová stezka, vysoká tráva - možné založení mezofilní louky

výsadba nízkých stromů či keřů do výšky 3m v sadovém rastru

Nové pěší lávky

Navrhujeme dvě nové pěší lávky. První je umístěna za hasičárnou, kde spojuje zahradu hasičárny a přípotoční park. Nabízí tak bezpečný přechod na druhou stranu, neboť stávající most není určen pro pěší. Touto novou lávkou si obyvatelé mohou zkrátit cestu do obchodu a navíc ji zpříjemnit parkovým prostředím místo chození podél silnice.
Druhá lávka je navržena na místě stávající lávky u obecního úřadu. Stávající lávka je úzká a stará. Obě lávky budou mít stejný vizuální charakter. Hlavním materiálem se stává dřevo, které koresponduje s navrženými pergolami a lavičkami v prostoru celého řešeného území. Navíc použití dřeva doporučujeme z hlediska vhodnosti k přírodnímu prostředí potoka.

rešerše lávek: lávka Van Dusen (architekt: Busby Perkins + Will; zdroj: www.structurecraft.com)

dřevěné zábradlí

Pěší a cyklistická lávka (Atelier Zerozero, foto Jaroslav Val´ko)

rešerše lávek: lávka přes Chrudimku (M1 architekti)

rešerše lávek: Makuchova lávka přes Botič (foto: Městská část P10)

rešerše lávek: lávka přes řeku Loučnou (Rusina Frei architekti, foto: Tomáš Souček)

Parkoviště u KD

Přes silnici naproti kulturního domu, kde se pravidelně konají plesy, oslavy narozenin, hodové zábavy, sídlí zde restaurace a můžete si zahrát stolní tenis, badminton či floorball, je navrženo parkoviště s velkou kapacitou. Toto místo by mělo být hlavním výchozím bodem turistů s kvalitním zázemím: mít kde zaparkovat, kde se občerstvit a najít základní informace o městě a okolí. V důsledku ochranného pásma vysokého napětí zde nemůžeme vysázet stromy mezi parkovací místa, ale využijeme keřového patra po obvodu parkoviště pro vizuální odclonění z kulturního domu a plánovaného parku. Napojení vjezdu i výjezdu na parkoviště je umístěno v osách protějších komunikací, jak je stanoveno ve Studii možnosti parkování, tak, že hlavní vjezd i vstup je zachován v ose na most k fotbalovému hřišti. Před mostem navrhujeme pergolu (možno jiná konstrukce) s informacemi o obci a okolí a upozorňuje na pěší stezku vedoucí dál podél potoku Hruškovice až do Ježova. Stezka se napojuje na stezku Podchřibí a vytváří tak malý turistický pěší okruh.

situace parkoviště

zasakovací záhony mezi řadou aut a silnicí

parkoviště - mechanicky zhutněné kamenivo (Strunkovice nad Blatnicí; foto: City Upgrade)

keřové či travinové patro jako vizuální clona aut

Propojení

Pěší stezky do okolí

Návrhem mlatové stezky v přípotočním parku navazujeme na plánovanou pěší stezku či pěší okruh do Ježova podél potoka Hruškovice a napojení tak na již existující Podchřibskou stezku. Takového okruhu budou jistě využívat především místní obyvatelé k procházkám. Žádovice je obec s turistickým potenciálem, který láká především vinařstvím. Podpoření pěších tras, cyklostezek a jasných informací přispívají k rozvoji turistického ruchu v obci. Prostředí Hruškovice má co nabídnout. Vytvořením udržované stezky a případného ohniště a laviček se místo zatraktivní.  Také by bylo příhodné stávající stezky napojit na značené stezky KČT. Tyto důležité propojení by měla směřovat přes náves a kulturní dům, kde by se měly objevit informační panely – jaké jsou možnosti výletů a zajímavostí po okolí.

 

 

Pěší stezky v rámci obce

Návrh podporuje pěší propojení podél potoka a zároveň novými lávkami se nabízí nové cesty z jižní strany obce na severní. Nové lávky umožňují bezpečnější cestu pro pěší.

 

Východozápadní propojení

Severojižní propojení

Nové pěší propojení u Obecního úřadu

Nový mlatový chodník spojuje náves před obecním úřadem a kostel sv. Jana Nepomuckého. Osa chodníku je totožná s pohledovou osou na kostel a je lemována alejí, která navazuje na plánovanou alej pod kostelem. Mezi jednotlivými stromy v aleji jsou umístěny panely, které je možné používat jako výstavní systém venkovních výstav. Počítáme, že zde budou vystavovat především díla dětí z místních spolků.

Nové pěší propojení u Jednoty

Stávající úzkou a stinnou proluku využíváme k novému pěšímu propojení spojující hlavní silnici a obchod. Nabízí tak alternativu k úzkému chodníku kolem silnice. Cesta je lemována dřevěnou konstrukcí porostlou vinnou révou a prostor je doplněn třemi vysokými stromy a skupinami keřů. Místo stávajících polorozpadlých garáží vytváříme tři parkovací místa určená pro obchod a pronajímatelnou jednotku. Štíty domů v proluce navrhujeme nabílit vápnem.

pěší cesta doplněna o dřevěnou konstrukci

konstrukce porostlá vinnou révou poskytující v létě alespoň částečný stín

průchod konstrukcí

Interaktivní prvky a smart city

Navrhujeme nové prvky mobiliáře s interaktivním používáním: úřední deska u OÚ, lavička s dobíjením telefonu a wifi spotem, elektro dobíjení aut a kol u KD.
Další možnosti smart city pro informaci: chytré lampy – rozsvítí se přesně v dobu, když se setmí; mohou reagovat na pohyb; koše, co upozorní na to, že jsou plné; zastávky, které přesně hlásí, kdy co jede a za jak dlouho; různé aplikace na volné parkovací stání; půjčení sdílených kol či ovládání domácností na dálku; senzory v potrubí hlásící stav či potíže; využívání fotovoltaiky a jiných udržitelných zdrojů.
Dalším navrženým interaktivním prvkem je folklormat – hrací objekt. Jedná se o automat s jednoduchým ovládacím systémem. Návštěvník si může pustit žádovické a jiné folklórní písně. Repertoár v hracím zařízení je možno obměňovat a je možné tak sdílet i hudbu zdejších pěveckých sborů či jiných umělců.

Umístění interaktivních prvků

nabíjení mobilů přímo v lavičce se solárním nabíjením (Woody Scorpio, mmcité)

nabíjení elektrokol v rámci stojanů (cyklostojan IKS, Urbania; zdroj: ekolo.cz)

nabíjení elektroaut na parkovišti u KD (stojany ČEZ, zdroj: fdrive.cz)

Majetkoprávní vztahy

Pozemky v řešeném území většinou vlastní město. Část potoka Hruškovice jsou ve vlastnictví Lesů ČR a části silnic Jihomoravského kraje. Pro zrealizování pěší propojky ke kostelu je nutné odkoupení severního pozemku a odstranění stávajícího domu.

majetková mapa

Doporučení pro kvalitní přípotoční park: Jak bylo řečeno, každá voda potřebuje pro svou atraktivitu i stín. Doporučujeme dva sloupy VN přeložit k silnici, jak je tomu za východ od obce. Poté teprve dosáhneme zkvalitnění navržených pobytových míst u potoka a bude zde prostor vysázet vyšší stromy s větší korunou a s plnohodnotným stínem. Přeložením sloupů můžeme také vystavět před mostkem k fotbalovému hřišti pergolu, která bude sloužit jako odpočinkové místo u parkoviště. Stávající stav nám umožňuje umístit pouze piknikové posezení. Nová pergola by mohla fungovat v systému navržených dřevěných pergol a jiných prvků v obci. Doporučujeme také projednat přeložku či modernizaci trafostanice u mostu u hasičárny.

technická mapa - sítě

pozemky zaznačené v řešeném území, které spadají pod ochranu zemědělského půdního fondu

Lucie Kadrmanová Chytilová

architekt

Petra Krejčí

architekt

Jan Albert Štruma

geobotanik

Revitalizace veřejných prostranství

On-line verze:

https://zadovice.cityupgrade.cz

Petra Krejčí

Lucie Kadrmanová Chytilová

Jan Albert Šturma

City Upgrade